  • FS120-100
FS120-100
advertisement
Manufacturer No:
FS120-100
HK JDW NO:
814-FS120-100
Package:
Datasheet:
FS120-100
Description:
Transformer;12VA;Sec:Ser 0.1A,Par 0.2A;Pri:115/230V;Sec:Ser 120VCT,Par 60V;PC
Step5Bar-code shipping tag
FS120-100
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FS120-100.
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2016
  • Series
    Split Pack™
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Power Rating
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 200mA Series 100mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 60V Series 120V
  • Secondary Winding(s)
  • Height Seated (Max)
    36.50mm