  • FS100R17PE4BOSA1
FS100R17PE4BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FS100R17PE4BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FS100R17PE4BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FS100R17PE4BOSA1
Step5Bar-code shipping tag
FS100R17PE4BOSA1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    4
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X13
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    6
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    600W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.7kV
  • Max Collector Current
    100A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Turn On Time
    280 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1240 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9nF @ 25V
  • Height
    17mm
  • Length
    130mm
  • Width
    70.6mm