  • FS10-1200
FS10-1200
advertisement
Manufacturer No:
FS10-1200
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FS10-1200
Package:
Datasheet:
FS10-1200
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE
Step5Bar-code shipping tag
FS10-1200
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FS10-1200.
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    Split Pack™
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    1.2A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.4A Series 1.2A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    36.5mm
  • Height Seated (Max)
    36.50mm
  • Length
    47.63mm
  • Width
    39.67mm