  • FS-20SCBE20R00FENI
FS-20SCBE20R00FENI
advertisement
Manufacturer No:
FS-20SCBE20R00FENI
HK JDW NO:
895-FS-20SCBE20R00FENI
Package:
Radial
Description:
20Ohms, 20W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
FS-20SCBE20R00FENI
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FS
  • Size / Dimension
    0.437Diax2.375L 11.11mmx60.33mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Non-Inductive
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    20Ohms
  • Max Operating Temperature
    350°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Height Seated (Max)
    0.725 18.41mm
  • Length
    9.525mm