  • FRM-50JR-52-18R
FRM-50JR-52-18R
advertisement
Manufacturer No:
FRM-50JR-52-18R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FRM-50JR-52-18R
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR - FUSIBLE, 18Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FRM-50JR-52-18R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    18Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fusible Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR - FUSIBLE
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.55 mm
  • Fusing Time
    60 s
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FRM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%