  • FRCIR06CF40A-31PF80T12
FRCIR06CF40A-31PF80T12
advertisement
Manufacturer No:
FRCIR06CF40A-31PF80T12
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-FRCIR06CF40A-31PF80T12
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
FRCIR06CF40A-31PF80T12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    31
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CIR
  • Feature
    Cable Clamp, Flame Retardant
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    31
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    900VAC 1250VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    23A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Proof
  • Current Rating
    23A