  • FR01KR10P
FR01KR10P
advertisement
Manufacturer No:
FR01KR10P
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-FR01KR10P
Package:
Datasheet:
FR01KR10P
Description:
Switch;Dip Rotary;Plastic Shaft;Orange Actuator;Decimal Pos;100mA;5VDC;Str PC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FR01KR10P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FR01KR10P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Body Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Terminal Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    FR01
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Additional Feature
    PLASTIC SHAFT
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Current Rating
    100mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Rotary with Shaft
  • Circuit
    BCD
  • Contact Resistance
    0.1mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    5V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    250VAC V
  • Electrical Life
    10,000 Steps
  • Mechanical Life
    10,000 Steps
  • Switch Type
    ROTARY CODED SWITCH
  • Contact Timing
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Index Angle
    36 deg
  • PCB Hole Count
    3
  • Actuator Color
    ORANGE
  • Washable
    No
  • Actuator Level
    Raised
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Body Height
    3.81mm
  • Height Above Board
    0.426 10.82mm