  • FR01KR10H-06XL-S
FR01KR10H-06XL-S
advertisement
Manufacturer No:
FR01KR10H-06XL-S
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-FR01KR10H-06XL-S
Package:
Datasheet:
FR01KR10H-06XL-S
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 100MA 5V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FR01KR10H-06XL-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Body Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    FR01
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Voltage - Rated DC
    5V
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full