  • FR01FR16H-06XL-W
FR01FR16H-06XL-W
advertisement
Manufacturer No:
FR01FR16H-06XL-W
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-FR01FR16H-06XL-W
Package:
Datasheet:
FR01FR16H-06XL-W
Description:
Coded Rotary Switches THROUGH HOLE ORANGE CODED 16 POS RT ANG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FR01FR16H-06XL-W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Body Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    FR01
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    16
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Rotary for Tool
  • Circuit
    Hexadecimal
  • Electrical Life
    10,000 Steps
  • Mechanical Life
    10,000 Steps
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    0.393 10.00mm
  • Height Above Board
    0.394 10.00mm