  • FQI10N20CTU
FQI10N20CTU
advertisement
Manufacturer No:
FQI10N20CTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQI10N20CTU
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
FQI10N20CTU
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 360mOhm @ 4.75A, 10V ±30V 510pF @ 25V 26nC @ 10V 200V TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Quantity:
In Stock : 1717
Step5Bar-code shipping tag
FQI10N20CTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    72W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    360mOhm @ 4.75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    510pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    26nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    I2PAK (TO-262)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ