  • FQB5P10TM
FQB5P10TM
advertisement
Manufacturer No:
FQB5P10TM
HK JDW NO:
699-FQB5P10TM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FQB5P10TM
Description:
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel Tape & Reel (TR) 1.05 Ω @ 2.25A, 10V ±30V 250pF @ 25V 8.2nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 16518
Step5Bar-code shipping tag
FQB5P10TM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    QFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    3.75W Ta 40W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.05 Ω @ 2.25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    250pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    4.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    8.2nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    4.5A
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    18A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V