  • FQB5N30TM
FQB5N30TM
advertisement
Manufacturer No:
FQB5N30TM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQB5N30TM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FQB5N30TM
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 900mOhm @ 2.7A, 10V ±30V 430pF @ 25V 13nC @ 10V 300V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 11084
Step5Bar-code shipping tag
FQB5N30TM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D2PAK (TO-263AB)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    QFET®
  • Published
    2000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    3.13W Ta 70W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    900mOhm @ 2.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    430pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    5.4A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    13nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    300V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V