  • FQB13N10TM
FQB13N10TM
advertisement
Manufacturer No:
FQB13N10TM
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FQB13N10TM
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FQB13N10TM
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 180mOhm @ 6.4A, 10V ±25V 450pF @ 25V 16nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 1042
Step5Bar-code shipping tag
FQB13N10TM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D2PAK (TO-263AB)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    QFET®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    3.75W Ta 65W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    180mOhm @ 6.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    450pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    12.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    16nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±25V