  • FPX86Y1254J--
FPX86Y1254J--
advertisement
Manufacturer No:
FPX86Y1254J--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
HK JDW NO:
17928-FPX86Y1254J--
Package:
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
CAP FILM 3000 V 1.25UF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FPX86Y1254J--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Can - Screw Terminals
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    KYOCERA AVX
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Series
    FPX
  • Size / Dimension
    3.622" Dia (92.00mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1.25 μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1 mOhms
  • Lead Spacing
  • Voltage Rating - DC
    3000V (3kV)
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    1400V (1.4kV)