  • FP40R12KT3BOSA1
FP40R12KT3BOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FP40R12KT3BOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FP40R12KT3BOSA1
Package:
Module
Datasheet:
FP40R12KT3BOSA1
Purchasing and Inquiry
FP40R12KT3BOSA1 Description
Single-switch IGBT with a soft recovery diode
FP40R12KT3BOSA1 Features
FP40R12KT3BOSA1 Applications
  • Industrial motor drive and uninterruptible power supply
  • Equipment for Cutting and Welding
  • chosen mode Energy Source
  • Using induction for heating
Step5Bar-code shipping tag
FP40R12KT3BOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Number of Pins
    24
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Surface Mount
    NO
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power - Max
    210W
  • Number of Elements
    7
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Turn On Time
    140 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    610 ns
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    2.5nF @ 25V
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    55A