  • FP301-3/4-48-BLACK-12 PCS
FP301-3/4-48-BLACK-12 PCS
advertisement
Manufacturer No:
FP301-3/4-48"-BLACK-12 PCS
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-FP301-3/4-48"-BLACK-12 PCS
Package:
Description:
HEATSHRINK 3/4"X4' BLK 1=1PC 48"
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP301-3/4-48-BLACK-12 PCS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    FP-301
  • Feature
    Flame Retardant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Black
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    100°C
  • Length
    4.00' 1.22m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.750 (19.05mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.375 (9.53mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.030 0.76mm