  • FP301-1/16-100-CLEAR-SPOOL
FP301-1/16-100-CLEAR-SPOOL
advertisement
Manufacturer No:
FP301-1/16-100'-CLEAR-SPOOL
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-FP301-1/16-100'-CLEAR-SPOOL
Package:
Description:
Tubing;1/16 in.;0.017 in. (Nom.);2:1Polyolefin;Clear;5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP301-1/16-100-CLEAR-SPOOL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Material
    Polyolefin (PO)
  • Operating Temperature
    -55°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    FP-301
  • Feature
    Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Tubing, Flexible
  • Color
    Clear
  • Shrinkage Ratio
    2 to 1
  • Shrink Temperature
    100°C
  • Length
    100.0' 30.5m
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.063 (1.60mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.031 (0.79mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.017 0.43mm