  • FP24-2000
FP24-2000
advertisement
Manufacturer No:
FP24-2000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FP24-2000
Package:
Datasheet:
FP24-2000
Description:
Transformer,PC Mount:Flat Pack,115/230V,48VA,24VCT@2A,12V@4A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP24-2000
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FP24-2000.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    48W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4A Series 2A
  • Power - Max
    48VA
  • Output Voltage 1
    12V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Output Voltage 2
    12V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    48 VA
  • Secondary Current
    2A
  • Output Current 1
    4A
  • Output Current 2
    4A
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    79.25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.4lbs 635g
  • Published
    2006
  • Series
    Flat Pack™
  • Size / Dimension
    79.25mm Lx63.50mm W