  • FP16-3000
FP16-3000
advertisement
Manufacturer No:
FP16-3000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FP16-3000
Package:
Datasheet:
FP16-3000
Description:
Transformer,PC Mount:Flat Pack,115/230V,48VA,12VCT@3A,8V@6A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP16-3000
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FP16-3000.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    1.4lbs 635g
  • Published
    2014
  • Series
    Flat Pack™
  • Size / Dimension
    79.25mm Lx63.50mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    48W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Physical Dimension
    L79.25XB63.5XH34.92 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Input Voltage-Nom
    230V
  • Current - Output (Max)
    Parallel 6A Series 3A
  • Power - Max
    48VA
  • Output Voltage 1
    8V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    48 VA
  • Secondary Current
    3A
  • Output Current 1
    6A
  • Output Current 2
    6A
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    79.25mm
  • Width
    63.5mm