  • FP16-1500
FP16-1500
advertisement
Manufacturer No:
FP16-1500
HK JDW NO:
814-FP16-1500
Package:
Datasheet:
FP16-1500
Description:
Power Transformers PC Mount, 24VA 16VDC CT@1.5A Series
Step5Bar-code shipping tag
FP16-1500
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FP16-1500.
  • Weight
    0.938lb 425.47g
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    72.90mm Lx57.15mm W
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PCB MOUNTABLE
  • HTS Code
  • Power Rating
    24W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Physical Dimension
    L72.9XB57.15XH34.92 (mm)
  • Current - Output (Max)
    Parallel 3A Series 1.5A
  • Power - Max
    24VA
  • Output Voltage 1
    8V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    24 VA
  • Secondary Current
    1.5A
  • Output Current 1
    3A
  • Output Current 2
    3A
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    72.9mm
  • Width
    57.15mm