  • FP1206R1-R12-R
FP1206R1-R12-R
advertisement
Manufacturer No:
FP1206R1-R12-R
HK JDW NO:
255-FP1206R1-R12-R
Package:
Nonstandard
Datasheet:
FP1206R1-R12-R
Step5Bar-code shipping tag
FP1206R1-R12-R
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    453.59237mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLAT-PAC, FP1206
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.461Lx0.303W 11.70mmx7.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    50A
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    8mm
  • Current Rating
    50A
  • Inductance
    120nH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    0.43mOhm
  • Max DC Current
    50A
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    88A
  • Height
    5.9944mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    8.001mm
  • Width
    7.6962mm