  • FP120-100
FP120-100
advertisement
Manufacturer No:
FP120-100
HK JDW NO:
814-FP120-100
Package:
Datasheet:
FP120-100
Description:
Power Transformers PC Mount, 12VA 120V CT@0.1A Series
Step5Bar-code shipping tag
FP120-100
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FP120-100.
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 60V Series 120V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    200mA
  • Height
    26.9748mm
  • Height Seated (Max)
    26.97mm
  • Length
    50.8mm
  • Width
    63.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.688lb 312.07g
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx50.80mm W
    Laminated Core
  • Power Rating
    12W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Current - Output (Max)
    Parallel 200mA Series 100mA
  • Element Configuration
  • Power - Max
    12VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V