  • FP10-4800
FP10-4800
advertisement
Manufacturer No:
FP10-4800
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FP10-4800
Package:
Datasheet:
FP10-4800
Description:
Power Transformers PC Mount, 6Pin 10VDC CT@4.8A Series
Step5Bar-code shipping tag
FP10-4800
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FP10-4800.
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    1.4lbs 635g
  • Published
    2014
  • Series
    Flat Pack™
  • Size / Dimension
    79.25mm Lx63.50mm W
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PCB MOUNTABLE
  • Power Rating
    48W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Input Voltage-Nom
    230V
  • Current - Output (Max)
    Parallel 9.6A Series 4.8A
  • Power - Max
    48VA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Output Voltage 2
    5V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    48 VA
  • Secondary Current
    4.8A
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    79.25mm