  • FP10-2400
FP10-2400
advertisement
Manufacturer No:
FP10-2400
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-FP10-2400
Package:
Datasheet:
FP10-2400
Description:
Transformer,PC Mount:Flat Pack,115/230V,24VA,10VCT@2.4A,5V@4.8A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FP10-2400
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FP10-2400.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    0.938lb 425.47g
  • Published
    2006
  • Series
    Flat Pack™
  • Size / Dimension
    72.90mm Lx57.15mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Power Rating
    24W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL
  • Physical Dimension
    L72.9XB57.15XH34.92 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.8A Series 2.4A
  • Power - Max
    24VA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 5V Series 10V
  • Output Voltage 2
    5V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    24 VA
  • Secondary Current
    2.4A
  • Output Current 1
    4.8A
  • Output Current 2
    4.8A
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    72.9mm
  • Width
    57.15mm