  • FN9246B-12-06
FN9246B-12-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9246B-12-06
HK JDW NO:
694-FN9246B-12-06
Datasheet:
FN9246B-12-06
Description:
AC Power Entry Modules 12A FASTON IEC INLET W/EARTH LINE CHOKE
Step5Bar-code shipping tag
FN9246B-12-06
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    FN 9246
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Faston
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    MAINS POWER CONNECTOR
  • Applications
    Lighting
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    50mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Termination Style
    Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, SEMKO, UR
  • Contact Gender
    MALE
  • Configuration
    Single Stage
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Inductance
    1.85mH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    12A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Number of Ports
    1
  • Filter Type
    Single Phase
  • Frequency - Operating
    DC~400Hz
  • Length
    57.15mm