  • FN9244U-12-06
FN9244U-12-06
advertisement
Manufacturer No:
FN9244U-12-06
HK JDW NO:
694-FN9244U-12-06
Datasheet:
FN9244U-12-06
Step5Bar-code shipping tag
FN9244U-12-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    FN 9244
  • Feature
    Front or Rear Side Mount
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    43.75mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Current
    12A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    No
  • Height
    25mm
  • Width
    51.85mm