  • FN9222E-12-06HI
FN9222E-12-06HI
advertisement
Manufacturer No:
FN9222E-12-06HI
HK JDW NO:
694-FN9222E-12-06HI
Datasheet:
FN9222E-12-06HI
Description:
AC Power Entry Modules 12A 250VAC Hot Inlet mounting flanges
Step5Bar-code shipping tag
FN9222E-12-06HI
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FN 9222E
  • Feature
    Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
  • Termination
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
    3
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    250V
  • Depth
    52.3mm
  • Current Rating
    12A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C16
  • Current
    12A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Height
    48mm
  • Width
    22.5mm