  • FN9222-15-07HI
FN9222-15-07HI
advertisement
Manufacturer No:
FN9222-15-07HI
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
HK JDW NO:
694-FN9222-15-07HI
Package:
Module
Datasheet:
FN9222-15-07HI
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C16 PNL WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FN9222-15-07HI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    43.9mm
  • Current Rating
    15A
  • Frequency
    400Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
  • Inductance
    75 μH
  • Connector Style
    IEC 320-C16
  • Current
    15A
  • Voltage - UL
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    No
  • Height
    48mm
  • Width
    22.5mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-2
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-2
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    FN 9222
  • Feature
    Front or Rear Side Mount
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Number of Positions
    3
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250V