  • FN3256H-120-35
FN3256H-120-35
advertisement
Manufacturer No:
FN3256H-120-35
HK JDW NO:
694-FN3256H-120-35
Package:
Datasheet:
FN3256H-120-35
Description:
Power Line Filter 0Hz to 60Hz 120A 300VAC Terminal Block Flange Mount
Step5Bar-code shipping tag
FN3256H-120-35
  • Mount
    Chassis, Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    FN 3256
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated DC
    520V
  • Depth
    300mm
  • Current Rating
    120A
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    480V
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UR
  • Physical Dimension
    L210.0XB140.0XH125.0 (mm)/L8.268XB5.512XH4.921 (inch)
  • Configuration
    Single Stage
  • Leakage Current
    1mA
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Current Rating
    120A
  • Filter Type
    Three Phase (Wye)
  • Frequency - Operating
    DC~60Hz
  • High Pot
    3000 V
  • Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
    520V
  • Height
    125mm
  • Length
    170mm
  • Width
    140mm