  • FMS7G20US60S
FMS7G20US60S
advertisement
Manufacturer No:
FMS7G20US60S
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMS7G20US60S
Package:
25PM-AA
Datasheet:
FMS7G20US60S
Description:
IGBT MODULE 600V 20A 89W 25PMAA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMS7G20US60S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    25PM-AA
  • Number of Pins
    25
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Box
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    89W
  • Current Rating
    20A
  • Configuration
    Three Phase Inverter with Brake
  • Input
    Single Phase Bridge Rectifier
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.7V
  • Max Collector Current
    20A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    250μA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    1.277nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 20A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    1.277nF @ 30V