  • FMS7401LVN14
FMS7401LVN14
advertisement
Manufacturer No:
FMS7401LVN14
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FMS7401LVN14
Package:
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
FMS7401LVN14
Description:
3.3V V 7.62mm mm Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 8 CMOS 14 NOT APPLICABLE 14
Purchasing and Inquiry
FMS7401LVN14 Overview
Because of its outstanding performance, it is the perfect choice for Digital Power Controller.For space savings, it is available in the 14-DIP (0.300, 7.62mm) package.Using Through Hole, it is mounted.This item can be found in package Tube.The device has a single core processor.During work, the temperature should remain at -40°C~125°C.EEPROM (1kB) is its program memory type.This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.8 I/Os are present on the device.The terminals are positioned at (0).As far as terminations are concerned, there are 14 terminations present.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.The gadget has MICROCONTROLLER as its uPs/uCs/peripheral IC.Microcontroller has a total of 14 pins on Microcontroller.There is a clock running in the device at a frequency of 4MHz.
FMS7401LVN14 Features
14-DIP (0.300, 7.62mm) package
Mounting type of Through Hole
FMS7401LVN14 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC FMS7401LVN14 Microcontroller applications.
  • Hand-held metering systems
  • Gas monitoring systems
  • Keyboards
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Digital set-top boxes
  • Firewalls
  • Glucose monitoring systems (for Type 1 Diabetes)
  • Mobile computers
  • Auto-breaking system
Step5Bar-code shipping tag
FMS7401LVN14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    Digital Power Controller
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T14
  • Number of I/O
    8
  • Speed
    2.04 MHz
  • RAM Size
    64 x 8
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    8-Bit
  • Clock Frequency
    4MHz
  • Program Memory Type
    EEPROM (1kB)
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    14-DIP (0.300, 7.62mm)