  • FMS6646MTC20X
FMS6646MTC20X
advertisement
Manufacturer No:
FMS6646MTC20X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMS6646MTC20X
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
FMS6646MTC20X
Description:
3.3V 20 Video Processing Linear IC FMS6646 20 Pin 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of ON Semiconductor
FMS6646MTC20X Video Processing Linear ICs applications.
  • 1024 X 768 displays up to 70 Hz requiring OSD capability
  • Set-Top Boxes
  • Large Format LCD Displays using GIP Technology
  • Machine Vision and Inspection Systems
  • Computing and Gaming Applications
  • Notebook, Desktop, All-in-Ones, Tablet, Gaming and Industrial PC
  • Hub and Router Signal Switching
  • Digital Image Processing
  • PCTV Set-Top Boxes
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
FMS6646MTC20X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    CONSULT SALES OFFICE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    191mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Video Filter
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Set-Top Boxes, Video Players, Recorders
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    FMS6646
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    6
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Operating Supply Current
    95mA
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • Max Frequency
    75MHz
  • Height
    900μm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm