  • FMS6346EMTC20X
FMS6346EMTC20X
advertisement
Manufacturer No:
FMS6346EMTC20X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FMS6346EMTC20X
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
FMS6346EMTC20X
Description:
3.3V 20 Video Processing Linear IC FMS6346 20 Pin 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of ON Semiconductor
FMS6346EMTC20X Video Processing Linear ICs applications.
  • Video Capture/Video Editing
  • Scan Rate/Image Resolution Converters
  • Digital Video Processing and Editing Equipment
  • Low end 14’, 15’, and 17’ bus controlled monitors with OSD
  • Docking Station
  • Blu-ray? DVD
  • Set-Top Boxes (STB) & Digital Video Recorders (DVR)
  • Digital Video Routers and Switchers
  • Digital Routers
  • PDP TV/Monitors
Step5Bar-code shipping tag
FMS6346EMTC20X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    191mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Filter
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Set-Top Boxes, Video Players
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    FMS6346
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    50mA
  • Operating Supply Voltage
    6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
    6
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Nominal Supply Current
    50mA
  • Height
    900μm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm