  • FMRTFQ1-315
FMRTFQ1-315
advertisement
Manufacturer No:
FMRTFQ1-315
Manufacturer:
RF Solutions
HK JDW NO:
661-FMRTFQ1-315
Package:
Module
Datasheet:
FMRTFQ1-315
Description:
RF TRANSMITTER FM 315MHZ MODULE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMRTFQ1-315
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Applications
    Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security
  • Voltage - Supply
    2.1V~4V
  • Frequency
    315MHz
  • Nominal Supply Current
    7mA
  • Data Interface
    PCB, Through Hole
  • Power - Output
    5dBm
  • Data Rate (Max)
    9.6kbps
  • Current - Transmitting
    7mA
  • Modulation or Protocol
    FM
  • Antenna Connector
    PCB, Surface Mount
  • Length
    20.3mm
  • Width
    11.4mm
  • Thickness
    2mm