  • FMP-50FR-52-158K
FMP-50FR-52-158K
advertisement
Manufacturer No:
FMP-50FR-52-158K
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FMP-50FR-52-158K
Package:
Axial
Datasheet:
FMP-50FR-52-158K
Description:
158kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FMP-50FR-52-158K
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FMP
  • Size / Dimension
    0.075Diax0.134L 1.90mmx3.40mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    158kOhm
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W