  • FLTWC0311-18-2
FLTWC0311-18-2
advertisement
Manufacturer No:
FLTWC0311-18-2
HK JDW NO:
798-FLTWC0311-18-2
Package:
Datasheet:
FLTWC0311-18-2
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 600V RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FLTWC0311-18-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Wire
  • Insulation Material
    Polyester
  • Weight
    9.52kg
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Polyester
  • Operating Temperature
    135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Red
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    18 AWG
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.065 (1.65mm)
  • Wire/Cable Diameter
    1.651 mm
  • Outside Diameter
    1.651 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.1938 mm
  • Strand Size
    30 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm