  • FLA.1E.250.CTAC50Z
FLA.1E.250.CTAC50Z
advertisement
Manufacturer No:
FLA.1E.250.CTAC50Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FLA.1E.250.CTAC50Z
Package:
Description:
Plug, Male Pin Push-Pull 50Ohm Bulk Coaxial Solder Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~200°C
Step5Bar-code shipping tag
FLA.1E.250.CTAC50Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Dielectric Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Body Material
    Brass
  • Center Contact Plating
    Gold
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1E
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Male Pin
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • Ingress Protection
    IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Housing Color
    Silver
  • Impedance
    50Ohm
  • Connector Style
    Coaxial
  • Mating Cycles
    1000
  • Contact Termination
    Solder
  • Body Finish
    Chrome
  • Cable Group
    RG-122, 174, 174A, 178B, 188A, 196A, 316B