  • FL2500-NO.4-J2-0-42MM
FL2500-NO.4-J2-0-42MM
advertisement
Manufacturer No:
FL2500-NO.4-J2-0-42MM
HK JDW NO:
798-FL2500-NO.4-J2-0-42MM
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing and Sleeves FL2500-NO.4-J2-0-42MM
Step5Bar-code shipping tag
FL2500-NO.4-J2-0-42MM
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FL2500
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.138' 42.00mm 1.65
  • Diameter - Inside
    17.8 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.700 (17.78mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.175 (4.45mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.100 2.54mm