  • FL2500-NO.2-I9-0-101MM
FL2500-NO.2-I9-0-101MM
advertisement
Manufacturer No:
FL2500-NO.2-I9-0-101MM
HK JDW NO:
798-FL2500-NO.2-I9-0-101MM
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing and Sleeves HS-SLV .355" 4:1 BK PRICE PER PC
Step5Bar-code shipping tag
FL2500-NO.2-I9-0-101MM
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FL2500
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    135°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.331' 101.00mm 3.98
  • Diameter - Inside
    9 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.355 (9.02mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.090 (2.29mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.060 1.52mm