  • FKS2G011001A00KSSD
FKS2G011001A00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKS2G011001A00KSSD
HK JDW NO:
864-FKS2G011001A00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1nF Film Capacitor 10% Radial 400V-DC 200V-AC Polyester
Quantity:
In Stock : 15999
Step5Bar-code shipping tag
FKS2G011001A00KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height
    7.2mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    2.5mm