  • FKP4G004704B00JSSD
FKP4G004704B00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP4G004704B00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP4G004704B00JSSD
Package:
Datasheet:
Description:
470pF Film Capacitor 5% Radial POLYPROPYLENE
Quantity:
In Stock : 4448
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FKP4G004704B00JSSD
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    400V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Size Code
    7120
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    250V
  • Height
    11mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm