  • FKP2J004701D00JSSD
FKP2J004701D00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2J004701D00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP2J004701D00JSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
470pF Film Capacitor 5% Radial 630V-DC 250V-AC
Quantity:
In Stock : 4735
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FKP2J004701D00JSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2018
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Height
    6mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm