  • FKP2G004701D00HSSD
FKP2G004701D00HSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2G004701D00HSSD
HK JDW NO:
864-FKP2G004701D00HSSD
Description:
470pF Film Capacitor ±2.5% Radial PC Pins 400V-DC 220V-AC Polypropylene (PP)
Quantity:
In Stock : 8402
Step5Bar-code shipping tag
FKP2G004701D00HSSD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±2.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 220
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    400V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    220V
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.2mm