  • FKP2D011001D00HSSD
FKP2D011001D00HSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2D011001D00HSSD
HK JDW NO:
864-FKP2D011001D00HSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1nF Film Capacitor 2.5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene
Quantity:
In Stock : 4616
Step5Bar-code shipping tag
FKP2D011001D00HSSD
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    2.5%
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
    500 μm
  • Life (Hours)
    300000 hours
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Height
    6mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm