  • FKP2D006801D00KSSD
FKP2D006801D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2D006801D00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP2D006801D00KSSD
Package:
Radial
Description:
680pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP)
Quantity:
In Stock : 15868
Step5Bar-code shipping tag
FKP2D006801D00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
    PP
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2818
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    7.2mm