  • FKP2D006801D00JSSD
FKP2D006801D00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP2D006801D00JSSD
HK JDW NO:
864-FKP2D006801D00JSSD
Package:
Radial
Description:
680pF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC 63V-AC Polypropylene
Quantity:
In Stock : 4763
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FKP2D006801D00JSSD
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    5%
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    6mm
  • Dielectric
    PP
  • Insulation Resistance
    50GOhm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Life (Hours)
    300000 hours
  • Dissipation Factor
    3 %
  • Height
    6mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    4.5mm