  • FKP1R011004B00KSSD
FKP1R011004B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP1R011004B00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKP1R011004B00KSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1nF Film Capacitor 10% Radial 1.25kV-DC 1.25kV-AC Polypropylene
Quantity:
In Stock : 52800
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FKP1R011004B00KSSD
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 600
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Depth
    5mm
  • Voltage - Rated AC
    1.25kV
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    600V
  • Height
    11mm
  • Length
    18mm
  • Width
    5mm