  • FKP0G003300B00JSSD
FKP0G003300B00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP0G003300B00JSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKP0G003300B00JSSD
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
FKP 02 330 pF 400 VDC 5% Standar
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKP0G003300B00JSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Mfr
    WIMA
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 100°C
  • Series
    FKP 02
  • Size / Dimension
    0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    330 pF
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    400V
  • Features
  • Voltage Rating - AC
    200V