  • FKP0F012200D00KSSD
FKP0F012200D00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP0F012200D00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP0F012200D00KSSD
Description:
2200pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP)
Step5Bar-code shipping tag
FKP0F012200D00KSSD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.150W 4.60mmx3.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200ppm/Cel ppm/°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):160
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Size Code
    1815
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    160V
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.8mm