  • FKP0D016800E00KSSD
FKP0D016800E00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP0D016800E00KSSD
HK JDW NO:
864-FKP0D016800E00KSSD
Description:
6800pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP)
Quantity:
In Stock : 12680
Step5Bar-code shipping tag
FKP0D016800E00KSSD
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.181W 4.60mmx4.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200ppm/Cel ppm/°C
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1818
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    4.6mm